GRAINGER M07030.200.0060 Socket Head Cap Screw Low Steel M20 x 2.50, 60mm Length, 10PK | AH7TRE 38CX67
GRAINGER M07030.200.0060 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Low, 60 mm Lg., 12 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TREModel: M07030.200.0060Cross Ref: 38CX67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 10
Drive Size 17 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 30 mm
Head Height 12 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 60 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 60 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm