GRAINGER M07030.160.0030 Socket Head Cap Screw Low Steel M16 x 2.00, 30mm Length, 25PK | AH7TQU 38CX57
GRAINGER M07030.160.0030 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Low, 30 mm Lg., 10 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TQUModel: M07030.160.0030Cross Ref: 38CX57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 25
Drive Size 14 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 24 mm
Head Height 10 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm