GRAINGER M07030.120.0040 Socket Head Cap Screw Low Steel M12 x 1.75, 40mm Length, 50PK | AH7TQP 38CX53
GRAINGER M07030.120.0040 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Low, 40 mm Lg., 7.5 mm Head Ht.
Item: AH7TQPModel: M07030.120.0040Cross Ref: 38CX53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 50
Drive Size 10 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 18 mm
Head Height 7.5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 40 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 40 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm