GRAINGER M07030.100.0030 Socket Head Cap Screw Low Steel M10 x 1.50, 30mm Length, 100PK | AH7TQC 38CX42
GRAINGER M07030.100.0030 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Low, 30 mm Lg., 6.5 mm Head Ht., Pln
Item: AH7TQCModel: M07030.100.0030Cross Ref: 38CX42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 100
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 16 mm
Head Height 6.5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 30 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 30 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm