GRAINGER M07030.060.0020 Socket Head Cap Screw Low Steel M6 x 1.00, 20mm Length, 100PK | AH7TPP 38CX30
GRAINGER M07030.060.0020 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Low, 20 mm Lg., 4 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TPPModel: M07030.060.0020Cross Ref: 38CX30
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 100
Drive Size 5 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 10 mm
Head Height 4 mm
Length 20 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 20 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm