FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Combined Material & Grade | Class 8 Steel |
| Dimensional Standards | Din 6912 |
| Display Qty | 100 |
| Drive Size | 5 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C22-C34 |
| Head Dia. | 10 mm |
| Head Height | 4 mm |
| Head Type | Low Profile Standard |
| Length | 16 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 800 N/sq. mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 16 mm |
| Screw Length | 16 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 16 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SAEJ1926-04RC 406017 Reamer Pilot Carbide Tipped Port Tool, Tin, 7/16-20 Thread, 1/4 Tube, 3 Flutes
- STEEL CITY SP3GCS3SIN Box Cover, 8-13/16 x 4-11/16 Inch Size
- USA SEALING BULK-WR-PVC2-8 Plastic Welding Rod, PVC, Type 2, Round, 5/32 Inch x 1, 425 ft, Light Gray, 15 lb
- SPEARS VALVES 459-007SR Special Reinforced Union, Socket x FPT, Buna, 3/4 Size, PVC
- BALDOR / DODGE 35S20R TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- BISHOP-WISECARVER SWSE2SSXH1HA Swaged Studded Wheel Assembly, Eccentric, Stainless Steel, End Hex
- ELDON JAMES L4-2WP Elbow 90 Degree Male 1/8 X 1/4 Inch Polypropylene
- MICRO 100 RNC-125-23 Engraving Cutter, 0.125 Inch Shank Dia., 0.375 Inch Split Length, 3 Inch Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Limit Switch Receptacle
- Digital Panel Mount Thermometers
- Pneumatic Globe Control Valves
- Wall Mount Fans
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x FPT
- CONDOR Cowhide Leather Gray Driver Gloves
- MCR SAFETY Select Grain Leather Drivers Work Gloves
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Plain
- JUSTRITE EcoPolyBlend Series Drum Storage Spill Containment Pallets
- VALUE LINE Bottles and Jars
- MITUTOYO Digital Outside Micrometers
- NIBCO 707-3-5-LF Series 90 Deg Drop Elbows, S, C x F, Performance Bronze
- STARRETT 99500 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07030.060.0016 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Low, 16 mm Lg., 4 mm Head Ht., Plain
€37.10 /pack
