GRAINGER M07030.050.0025 Socket Head Cap Screw Low Steel M5 x 0.80, 25mm Length, 100PK | AH7TPJ 38CX25
GRAINGER M07030.050.0025 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Low, 25 mm Lg., 3.5 mm Head Ht., Pln
Item: AH7TPJModel: M07030.050.0025Cross Ref: 38CX25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 3.5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 25 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm