GRAINGER M07030.050.0012 Socket Head Cap Screw Low Steel M5 x 0.80, 12mm Length, 100PK | AH7TPF 38CX22
GRAINGER M07030.050.0012 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Low, 12 mm Lg., 3.5 mm Head Ht., Pln
Item: AH7TPFModel: M07030.050.0012Cross Ref: 38CX22
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 6912
Display Qty 100
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 3.5 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 12 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 12 mm
Screw Length 12 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm