GRAINGER M07000.480.0140 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M48 x 5.00x140mm | AH7TNQ 38CX08
GRAINGER M07000.480.0140 Socket Head Cap Screw, M48x5 Thread Size, Cylindrical, 140 mm Lg., 48 mm Head Ht.
Item: AH7TNQModel: M07000.480.0140Cross Ref: 38CX08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 1
Drive Size 36 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 72 mm
Head Height 48 mm
Head Type Standard
Length 140 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 140 mm
Screw Length 140 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 140 mm
Thread Size M48 x 5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.94