GRAINGER M07000.360.0280 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M36 x 4.00x280mm | AH7TMX 38CW90
GRAINGER M07000.360.0280 Socket Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Cylindrical, 280 mm Lg., 36 mm Head Ht.
Item: AH7TMXModel: M07000.360.0280Cross Ref: 38CW90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 12.9
Combined Material & Grade Class 12.9 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 1
Drive Size 27 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 54 mm
Head Height 36 mm
Head Type Standard
Length 280 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 12.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 110 mm
Screw Length 280 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 110 mm
Thread Size M36 x 4
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.55
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.