GRAINGER M07000.300.0400 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M30 x 3.50x400mm | AH7TMG 38CW76
GRAINGER M07000.300.0400 Socket Head Cap Screw, M30x3.5 Thread Size, Cylindrical, 400 mm Lg., 45 mm Head Dia.
Item: AH7TMGModel: M07000.300.0400Cross Ref: 38CW76
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 1
Drive Size 22 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 45 mm
Head Height 30 mm
Head Type Standard
Length 400 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 100 mm
Screw Length 400 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm
Thread Size M30 x 3.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.43