GRAINGER M07000.300.0170 Socket Head Cap Screw, M30x3.5 Thread Size, Cyl., 170 mm Lg., 45 mm Head Dia.
Item: AH7TMDModel: M07000.300.0170Cross Ref: 38CW73
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Class Class 12.9
Drive Size 22 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 45 mm
Head Height 30 mm
Head Type Cylindrical
Length 170 mm
Material Steel
Min. Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm
Thread Size M30 x 3.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Metric Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 5.88
Ship width (cm)17.78
Explore Products