GRAINGER M07000.270.0070 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M27 x 3.00, 70mm Length, 5PK | AH7TLT 38CW63
GRAINGER M07000.270.0070 Socket Head Cap Screw, M27x3 Thread Size, Cylindrical, 70 mm Lg., 27 mm Head Ht.
Item: AH7TLTModel: M07000.270.0070Cross Ref: 38CW63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 19 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 40 mm
Head Height 27 mm
Head Type Standard
Length 70 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 70 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 70 mm
Thread Size M27 x 3
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.48