GRAINGER M07000.240.0340 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M24 x 3.00x340mm | AH7TLL 38CW57
GRAINGER M07000.240.0340 Socket Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Cylindrical, 340 mm Lg., 24 mm Head Ht.
Item: AH7TLLModel: M07000.240.0340Cross Ref: 38CW57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 1
Drive Size 19 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 36 mm
Head Height 24 mm
Head Type Standard
Length 340 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 85 mm
Screw Length 340 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 85 mm
Thread Size M24 x 3
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.28
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78