FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 10 |
| Drive Size | 17 mm |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 33 mm |
| Head Height | 22 mm |
| Head Type | Standard |
| Length | 50 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 50 mm |
| Screw Length | 50 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 50 mm |
| Thread Size | M22 x 2.5 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.48 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- GATES 500J24 Micro-V Belt, J Section
- EATON XTAE018C01F2P4 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 230 V 50 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 1.6-2.4 A
- CHRISLYNN 84328 1191-9CN-1406 / MS124781 / 4095 Free Running Insert, 9/16 In - 18 Thread Size, Tanged, 1.406 In Insert Lg., 37/64 In Drill Size
- EATON 672B788G36 Replacement Crossbar, For Use With Size 3 And 4 100/200A Lighting Contactor, 2/3P
- ALVORD POLK 82700.4040 Chucking Reamer, 0.4040 Inch Dia., Carbide, Straight Flute, Y Letter Size
- APPLETON ELECTRIC 20T3CDS1RA7
- OSG 9599031 Screw Machine Drill Bit, 3.10 mm Size, 18 mm Flute Length, 50 mm Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0769713 161067 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 10.82 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Long Nose and Needle Nose Pliers
- Tubing Benders
- Spray Gun Cup Liner
- Brass Tubing
- Surface Plate
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- ANVIL 138R Series Extension Split Pipe Clamps
- IRSG Stocking Cart
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive Impact Extensions
- MARTIN SPROCKET Reborable Type Steel Stock Spur Gears, 16 Diameter Pitch
- HUMBOLDT Threaded Stud Adapters
- LOVEJOY RunRight Anti Vibration Mountings, Type RAV D
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07000.220.0050 Socket Head Cap Screw, M22x2.5 Thread Size, Cyl., 50 mm Lg., 22 mm Head Ht.
€92.36 /pack
