GRAINGER M07000.200.0320 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M20 x 2.50x320mm | AH7TKP 38CW37
GRAINGER M07000.200.0320 Socket Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Cylindrical, 320 mm Lg., 30 mm Head Dia.
Item: AH7TKPModel: M07000.200.0320Cross Ref: 38CW37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 1
Drive Size 17 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 30 mm
Head Height 20 mm
Head Type Standard
Length 320 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 75 mm
Screw Length 320 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 75 mm
Thread Size M20 x 2.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.82
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78