GRAINGER M07000.140.0180 Socket Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, Cylindrical, 180 mm Lg., 14 mm Head Ht.
Item: AH7TKDModel: M07000.140.0180Cross Ref: 38CW27
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 12 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 21 mm
Head Height 14 mm
Head Type Standard
Length 180 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 55 mm
Screw Length 180 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 55 mm
Thread Size M14 x 2
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.09
Ship height (cm)3.81
Ship length (cm)20.32
Ship width (cm)5.08