FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Class | Class 12.9 |
| Combined Material & Grade | Class 12.9 Steel |
| Dimensional Standards | Din 912 |
| Display Qty | 50 |
| Drive Size | 10 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C39-C44 |
| Head Dia. | 18 mm |
| Head Height | 12 mm |
| Length | 25 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 12.9 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 176000 psi |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 25 mm |
| Screw Length | 25 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 176000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 25 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Thread Style | Fully Threaded |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.79 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 866-4XSQT JIC Panel Enclosure, 6 x 6 x 8 Inch Size, Hinged Cover, 304SS
- MERSEN FERRAZ MPDB67493 Distribution Block, Standard, 600V, 380A, 1 Pole
- MAIN FILTER INC. MF0714700 240D005BHHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 6.81 Inch Height
- DIVERSITECH 230-FB454
- MORSE CUTTING TOOLS 93726 Screw Machine Drill, O Dia., 135 Degree
- WESTWARD 10T946 Hex Threading Die, Solid, Carbon Steel, Right Hand, 7/16 Inch-20 Thread Size
- MANITOWOC 76-0160-3 Ice Thickness Control Q-130
- MAIN FILTER INC. MF0303195 HEM6030 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.89 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Cable Swaging Tools
- Filament Tapes
- Wildland Gear Packs and Bags
- Microbiology and Staining Supplies
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- COTTERMAN Aluminum Wheelbarrow Ladders
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- B & P MANUFACTURING Junior Platform Decks
- BALDOR MOTOR Close Coupled Pump Motors, C- Face, Three Phase
- VESTIL LOW Series Low Headroom Combination Chain Hoists
- SPD Gas Springs and Dampers
- KISSLER & CO LH Ceramic Cartridges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07000.120.0025 Socket Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Cylindrical, 25 mm Lg.
€53.49 /pack
