GRAINGER M07000.100.0300 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Cyl., 300 mm Lg., 16 mm Head Dia.
Item: AH7TJXModel: M07000.100.0300Cross Ref: 38CW21
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 12.9
Drive Size 8 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Black Oxide
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Cylindrical
Length 300 mm
Material Steel
Min. Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Metric Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.92
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78