GRAINGER M07000.100.0220 Socket Head Cap Screw Steel M10 x 1.50X220Mm, 10PK | AH7TJT 38CW17
GRAINGER M07000.100.0220 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Cyl., 220 mm Lg., 16 mm Head Dia.
Item: AH7TJTModel: M07000.100.0220Cross Ref: 38CW17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 12.9
Combined Material & Grade Class 12.9 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 8 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Standard
Length 220 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 12.9
Material Quality Standards Astm A574
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 220 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.46
Ship height (cm)3.81
Ship length (cm)25.91
Ship width (cm)5.08
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.