GRAINGER M07000.060.0180 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Cylindrical, 180 mm Lg., 6 mm Head Ht.
Item: AH7TJMModel: M07000.060.0180Cross Ref: 38CW12
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 5 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 10 mm
Head Height 6 mm
Head Type Standard
Length 180 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 30 mm
Screw Length 180 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 30 mm
Thread Size M6 x 1
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.41
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78