GRAINGER M07000.050.0160 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Cylindrical, 160 mm Lg., 5 mm Head Ht.
Item: AH7TJGModel: M07000.050.0160Cross Ref: 38CW07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 4 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 8.5 mm
Head Height 5 mm
Head Type Standard
Length 160 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 160 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm
Thread Size M5 x 0.8
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.26
Ship height (cm)3.05
Ship length (cm)17.78
Ship width (cm)3.05