GRAINGER M07000.040.0075 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M4 x 0.70, 75mm Length, 100PK | AH7TJB 38CW02
GRAINGER M07000.040.0075 Socket Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Cylindrical, 75 mm Lg., 4 mm Head Ht.
Item: AH7TJBModel: M07000.040.0075Cross Ref: 38CW02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 100
Drive Size 3 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 7 mm
Head Height 4 mm
Head Type Standard
Length 75 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 75 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm
Thread Size M4 x 0.7
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.74
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78