GRAINGER M07000.025.0025 Socket Head Cap Screw Steel M2.5-0.45X25Mm, 100PK | AH7THY 38CV98
GRAINGER M07000.025.0025 Socket Head Cap Screw, M2.5x0.45 Thread Size, Cyl., 25 mm Lg., 2 mm Drive Size
Item: AH7THYModel: M07000.025.0025Cross Ref: 38CV98
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 100
Drive Size 2 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 4.5 mm
Head Height 2.5 mm
Head Type Standard
Length 25 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 25 mm
Screw Length 25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 25 mm
Thread Size M2.5 x 0.45
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.1
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)6.86
Ship width (cm)6.86