GRAINGER M07000.020.0014 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M2 x 0.40, 14mm Length, 100PK | AH7THW 38CV96
GRAINGER M07000.020.0014 Socket Head Cap Screw, M2x0.4 Thread Size, Cylindrical, 14 mm Lg., 2 mm Head Ht.
Item: AH7THWModel: M07000.020.0014Cross Ref: 38CV96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Class Class 12.9
Combined Material & Grade Class 12.9 Steel
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 100
Drive Size 1.5 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 3.8 mm
Head Height 2 mm
Head Type Standard
Length 14 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 12.9
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 14 mm
Screw Length 14 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 14 mm
Thread Size M2 x 0.4
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.06
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.