GRAINGER M04210.220.0070 Structural Bolt Carbon Steel M22 x 2.5, 70mm Length, 25PK | AH7TGL 38CV64
GRAINGER M04210.220.0070 Structural Bolt, M22x2.5 Thread Size, Steel, 70 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Item: AH7TGLModel: M04210.220.0070Cross Ref: 38CV64
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 70 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 36 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 36 mm
Head Height 14 mm
Includes Nut No
Length 70 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 34 mm
Overall Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 34 mm
Thread Size M22 x 2.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Type Structural Bolt
Shipping Info:
Ship weight (kg) 7.66
Ship height (cm)7.62
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78
Explore Products
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.