GRAINGER M04005.200.0100 Structural Bolt Carbon Steel M20 X 100, 25PK | AH7TDG 38CT35
GRAINGER M04005.200.0100 Structural Bolt, M20x2.5 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., Blk Oxide, Coarse
Item: AH7TDGModel: M04005.200.0100Cross Ref: 38CT35
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 100 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 67 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 32 mm
Head Height 13 mm
Includes Nut No
Length 100 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 33 mm
Overall Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 33 mm