GRAINGER M04005.160.0065 Structural Bolt Carbon Steel M16 X 65, 50PK | AH7TCQ 38CT20
GRAINGER M04005.160.0065 Structural Bolt, M16x2 Thread Size, Steel, 65 mm Lg., Blk Oxide, HT
Item: AH7TCQModel: M04005.160.0065Cross Ref: 38CT20
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 65 mm
Finish Black Oxide
Grip Size 37 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 27 mm
Head Height 10 mm
Includes Nut No
Length 65 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 28 mm
Overall Length 65 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 28 mm