FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Nut |
| Class | Class 8 |
| Dimensional Standards | Din 934 |
| Finish | Plain |
| Height | 54 mm |
| Hex Height | 54 mm |
| Hex Type | Standard Hex |
| Hex Width | 100 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8 |
| Nut Type | Hex Nut |
| Nut Type | Standard Hex |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M68 x 6 |
| Thread Type | Metric |
| Width | 100 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.28 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8520521.32 Output Worm Gear Reducer
- EATON S5230 Pringle Barriers, 3000 A, Bottom Feed, Manually Operated, Electrical Trip
- PETERSEN PRODUCTS 143-2175-S Pipe Plug, Mechanical, Turn Tite T-Handle, 1-3/4 Inch Diameter
- LENOX TOOLS 1792734 Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 13 Feet 2 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- AME INTERNATIONAL TPM20204AK Parts Kit
- DIXON RD15193F Expansion Ring Coupling, Brass
- TSUBAKI 40B22F-3/4 Sprocket 3.780 Outer Diameter #40
Explore More
- KEYSHAFT
- Compressed Air Sprayers
- Check Nut Wrenches
- Landscape and Bow Rakes
- Food Waste Disposers
- Predesigned Room Kits
- PS DOORS Edgehalt Full Height Ladder Safety Gates
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 45 Degrees
- APPROVED VENDOR Merchant Coupling, Metal
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Lighting Fixture, 300 Watt
- VULCAN HART Manifold Assembly
- SPEARS VALVES EverTUFF CPVC CTS Coiled SDR 11 Pipes, 100 ft. Coil
- KERN AND SOHN 318 Series Milligram Test Weights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M01100.680.0001 Hex Nut, M68x6 Thread Size, Steel, 54 mm Ht., 100 mm Wd., Blk Oxide, Std Hex
€162.33 /unit
