Item: CQ4BNJModel: HTSQ/22188-48Cross Ref: 799KT0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tube
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade A513
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Inside Height 1 5/8"
Inside Width 1 5/8"
Length 4 ft.
Machinability 100%
Material Carbon Steel
Material Grade A513
Mechanical Finish Mill
Outside Height 2"
Outside Width 2"
Overall Length 4 ft.
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Tube
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 65000 psi
Wall Thickness 0.188"
Yield Strength 55000 psi