GRAINGER HSQ/625625-24 Carbon Steel Square Bar, 0.625 Inch Thick, 5/8 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CP8RMXModel: HSQ/625625-24Cross Ref: 799JE2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5/8"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 5/8"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 5/8"
Yield Strength 45000 psi