GRAINGER HR/2250-12 Carbon Steel Rod, 2 1/4 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CP8UWYModel: HR/2250-12Cross Ref: 799KA9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade A36
Heat Treatable No
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 2 1/4"
Outside Dia. Tolerance Not Rated
Overall Length 12"
Shape Rod
System Of Measurement Imperial
Tolerance Rating Not Rated
Yield Strength 36000 psi