GRAINGER HR/1250-12 Carbon Steel Rod, 1 1/4 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CP8UVUModel: HR/1250-12Cross Ref: 799KD9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade A36
Heat Treatable No
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 1 1/4"
Outside Dia. Tolerance Not Rated
Overall Length 12"
Shape Rod
System Of Measurement Imperial
Tolerance Rating Not Rated
Yield Strength 36000 psi