GRAINGER HP.188X12-48 Carbon Steel Sheet, 0.188 Inch Thick, 12 Inch X 4 Feet Nominal Size
Item: CQ6WRLModel: HP.188X12-48Cross Ref: 3DRU5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Brinell Hardness Brinell 149
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade A36
Heat Treatable No
Heat Treatment No Heat Treatment
Includes Material Certificate Yes
Length 4 ft.
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 4 ft.
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Sheet
Standards Astm A36
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 58000 psi
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.03" to +0.03"
Tolerance Rating Standard
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 36000 psi