Item: CP8RMRModel: HP/1250-6X6Cross Ref: 799K34
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Includes Material Certificate No
Length 6"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 67000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Tolerance Rating Standard
Width 6"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 67000 psi