GRAINGER HP/1250-24X48 Plate, 1020 Carbon Steel, 1.25 Inch Thick, 24 Inch X 4 Feet Nominal Size
Item: CQ6WFKModel: HP/1250-24X48Cross Ref: 799K39
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Steel Plate
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Includes Material Certificate No
Length 4 ft.
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 4 ft.
Overall Width 24"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 67000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Tolerance Rating Standard
Width 24"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 67000 psi