GRAINGER HGW40500-015 Corner Radius End Mill, Nacro Finish, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, Straight
Item: CQ2EGRModel: HGW40500-015Cross Ref: 54RN58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Corner Radius End Mill
Corner Radius 0.015"
Cutting Direction Right Hand
Cutting Length 1"
Cutting Type Center Cutting
Drilling Tool Configuration Individual
End Mill Application Finishing, Roughing
End Mill Cutting Type Center Cutting
End Mill Style Corner Radius
End Type Single End
Finish nACRo
Finish - Machining Nacro
Grade Grade C2
List Number HGW4
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade C2 Micro Grain
Measurement System Fractional Inch
Milling Dia. 1/2"
Number Of Flutes 4
Overall Length 3"