GRAINGER HF/7507-12 Plate, 1020 Carbon Steel, 0.75 Inch Thick, 7 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CQ6WEEModel: HF/7507-12Cross Ref: 799JU9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 7"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 7"