Item: CP8RJMModel: HF/7503500-12Cross Ref: 799JR5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 3 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 3 1/2"
Yield Strength 45000 psi