Item: CP8RFTModel: HF/6251750-24Cross Ref: 799JG2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 3/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 5/8"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 3/4"
Yield Strength 45000 psi