GRAINGER HF/5007-36 Plate, 1020 Carbon Steel, 0.5 Inch Thick, 7 Inch X 36 Inch Nominal Size
Item: CQ6WDCModel: HF/5007-36Cross Ref: 799JC3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 7"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 7"
Yield Strength 45000 psi