Item: CP8RFAModel: HF/5005-36Cross Ref: 799JA5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 5"
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 5"
Yield Strength 45000 psi