Item: CP8RDEModel: HF/5001500-24Cross Ref: 799J72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 1/2"
Yield Strength 45000 psi