Item: CP8RCAModel: HF/3753500-24Cross Ref: 799J24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Heat Treatment No Heat Treatment
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3 1/2"
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 3 1/2"
Yield Strength 45000 psi