Item: CP8TQQModel: HF/2504500-12Cross Ref: 799HV4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 4 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 4 1/2"
Yield Strength 45000 psi