Item: CP8RLYModel: HF/14500-36Cross Ref: 799K04
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 4 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 4 1/2"
Yield Strength 45000 psi