Item: CP8QUYModel: HF/1252250-36Cross Ref: 799HD2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 2 1/4"
Yield Strength 45000 psi