GRAINGER HF/11500-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick, 1 1/2 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8RKUModel: HF/11500-12Cross Ref: 799JX3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 1/2"
Yield Strength 45000 psi