GRAINGER HA.125X.75-72 Carbon Steel Angle, 90 Deg. Angle, 1/8 Inch Leg Thick, 3/4 Inch Leg
Item: CP8MRVModel: HA.125X.75-72Cross Ref: 2AHL9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Angle
Angle 90°
Brinell Hardness Brinell 137
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade A36
Heat Treatable No
Heat Treatment Tempered
Inside Leg Length 0.63"
Leg Inside Corner Shape Round
Leg Thickness 1/8"
Leg Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Length 6 ft.
Length Tolerance -0.125" to +0.125"
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Outside Leg Length 3/4"
Overall Length 6 ft.
Shape Angle
Standards Astm A36
System Of Measurement Imperial
Yield Strength 36000 psi