Item: CQ3VWXModel: G15-TRCE-.938-1Cross Ref: 30GC01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rod
Machinability Excellent
Material PTFE
Plastic Clarity Opaque
Plastic Density 0.08 lbs.-cu. in.
Plastic Dia. 0.938"
Plastic Dia. Tolerance -0.034" to +0.034"
Plastic Diameter 15/16"
Plastic Diameter Tolerance -0.034" to +0.034"
Plastic Hardness 55D
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 1 ft.
Plastic Length Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Rods
Standards FDA
Tensile Strength 4350 psi
Tensile Strength Rating Poor
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%